Płytka rektyfikowana. Zalety i wady.
Co to znaczy płytka rektyfikowana. Otóż płytki są wyciągane z pieca i mają różne wymiary, mogą te różnice dochodzić do kilku milimetrów. Natomiast proces rektyfikacji redukuje ten problem. Polega on na tym, że krawędzie płytek są szlifowane bądź wycinane. Przycina się je z dokładnością do 0,2 milimetra, a kąty wynoszą równe 90 stopni. Dzięki temu można uzyskać minimalną spoinę. Poniżej przestawiamy ich zalety i wady.
Wady:
1. Układanie takich płytek wymaga dużej staranności i precyzji fachowca.
2. Metoda kładzenia płytek bez spoinowo jest dużym ryzykiem, jeśli się na to zdecydujemy.
3. Cena płytki rektyfikowanej jest wyższa.
4. Płytka gresowa rektyfikowana jest grubsza niż zwykła płytka ceramiczna.
5. Płytka jest twardsza i przez to trudniejsza do obróbki.
Zalety:
1. Bardzo duża dokładność wymiarowa, dzięki temu można zachować dużą estetykę, przejrzystość i jednolitość.
2. Przy zastosowaniu spoiny 1,5 milimetra jest mniejsze ryzyko pęknięć płytki pod wpływem sił.
3. Płytka rektyfikowana idealnie sprawdza się w przypadku materiałów, które mają odwzorowywać tworzywa naturalne tj. drewno lub kamień.
4. Krawędzie elementów są ostre i będą mniej widoczne. Można uzyskać efekt jednolitej płaszczyzny, pomieszczenie wygląda bardzo nowocześnie i elegancko.
5. Płytki rektyfikowane powiększają pomieszczenie, co świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach tj. łazienka.
6. Łatwość utrzymania czystości. Dzięki małej spoinie brud, kurz, bakterie i inne „rzeczy” nie mają miejsca na osadzanie się. Małą fugę dużo łatwiej jest wyczyścić.
Podsumowując, ważnym aspektem jest to, że płytki nie można układać bez fugowo. Spoina, która jest zalecana, ochrania przed pęknięciem, lub w innym przypadku wymianą danego elementu. Kiedy nastanie taka konieczność, nie będziemy uszkadzać innych płytek i wymiana jest dużo prostsza.
Niemniej jednak układanie takich płytek wymaga dużej staranności i precyzji fachowca, ponieważ wąska fuga nie daje możliwości zniwelowania różnic wymiarowych. Istotną rzeczą przy zakupie jest to, że płytka gresowa jest grubsza, co może być kolidujące z połączeniem dwóch różnych materiałów tj. panel podłogowy z płytką gresową rektyfikowaną lub płytka ceramiczna z płytką gresową rektyfikowaną, ponieważ uzyskamy próg o nierównym poziomie. Struktura płytki jest bardzo twarda, możemy to uznać za zaletę, jak i wadę. Otóż jeśli będziemy chcieli zrobić zabudowę lub obrobić wnękę, pod kątem 45 stopni, będzie to dla wykonawcy dość trudne, gdyż jej twardość utrudnia to. Zaletą natomiast jest to, że tego typu płytki są bardziej odporne na różne siły obciążeniowe.
Płytki rektyfikowane pięknie aranżują wnętrza. Powierzchnia staje się jednolitą całością. Większość producentów skupia się na coraz większej produkcji właśnie takich materiałów.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się, takie rozwiązania we wnętrzach. Ich cena jest większa od płytek ceramicznych. Mimo to, sam efekt wykończeniowy jest tak zadowalający, że jesteśmy przekonane z satysfakcji każdego klienta.
Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć temat płytek rektyfikowanych i artykuł był dla Was przydatny.
Ściskamy!